صفحه اول > راهنماییها

 

 

راهنمای امنیتی:

شکاف امنیتی در Microsoft Outlook 2002

تاریخ: 10  مارس 2004 (20 اسفند 1382)

منبع: US-CERT

سیستمهای تحت تاثیر:

  • Microsoft Office XP تا Service Pack 2
  • Microsoft Outlook 2002  تا Service Pack 2

چکیده

یک شکاف امنیتی که طی آن Outlook 2002 با نوع خاصی از URL‌ سروکار دارد و به یک حمله‌کننده اجازه اجرای کدهای دلخواه وی را در سیستم آسیب‌پذیر می‌دهد.

توضیح

Microsoft Outlook  یک برنامه متمرکز را برای مدیریت و سازماندهی پیامها، زمانبندیها، کارها، یادداشتها، تماس‌ها و اطلاعات دیگر فراهم می‌کند. Outlook یکی از اجزای نسخه‌های جدیدتر Microsoft Office است و بعنوان یک محصول مجزا نیز وجود دارد.

Outlook 2002 بدلیل عدم بررسی کافی پارامترهایی که به کلاینت ایمیل Outlook داده می‌شود، یک شکاف امنیتی ایجاد می‌کند. این آسیب از طریق ترجمه  یک URL  “mailto:”  ایجاد می‌گردد. یک نفوذگر با ایجاد نوع خاصی از URLهای “mailto:”  می‌تواند باعث اجرای اسکریپت‌های دارای حقوق بالا شود که نهایتا منجر به اجرای کدهای دلخواه حمله‌کننده می‌شود. این کدها از طریق پیامهای ایمیل به قالب HTML یا از طریق صفحات وب ناخواسته به سیستم قربانی وارد می‌شود.

Microsoft در ابتدا ادعا کرد که تنها کاربرانی در معرض این خطر قرار دارند که Outlook 2002  در سیستم آنها بعنوان پیش‌فرض برای خواندن ایمیل‌ها انتخاب شده‌باشد و صفحه وب “Outlook Today” صفحه‌وب پیش‌فرض ‌آنها باشد. اطلاعات منتشرشده بعدی نشان می‌دهد که این مطلب صحیح نیست و کاربران در سایر وضعیتها نیز از طریق نفوذهایی با کمی تفاوت در معرض خطر قرار دارند.

تاثیر

یک حمله‌کننده می‌تواند کد دلخواه خود را روی سیستمی که در حال اجرای نسخه آسیب‌پذیر Outlook است، اجرا کند.

راه حل

  • اعمال Patch ارائه شده توسط میکروسافت در بولتن امنیتی MS04-009
  • در صورت عدم دسترسی به Patch مذکور،  مایکروسافت توصیه می‌کند که از صفحه خانگی“Outlook Today” در Outlook 2002‌ استفاده نکنید.
  • چنانچه از Outlook 2002 یا Outlook Express 6.0 SP1 یا بالاتر استفاده می‌کنید پیامها را در قالب plain text (متن ساده) بخوانید تا از نفوذها از طریق پیامها با فرمت HTML جلوگیری شود.