صفحه اول > راهنماییها

 

 

شیوه  استفاده از راهنماییها

یکی از بخشهای سایت که به نوعی شاید بتوان گفت رسمی ترین بخش یک سایت CERT نیز هست بخش راهنماییهای امنیتی ست. این بخش با توجه به محتوای نسبتا فنی آن عمدتا از دید مخاطب عام دور مانده است. با توجه به حساسیت مطلب توجه این مخاطبین را به نکات زیر جلب میکنیم:

  1. به محض وقوع یک حادثه امنیتی یا گزارش یک شکاف امنیتی این بخش علاوه بر اطلاع رسانی راه حل احتمالی رفع یا مقابله با خطر را اعلام میکند.
  2. این راهنمایی ها عمدتا شامل یک چکیده ، توضیحات و راه حل است. بخش توضیحات آن برای مخاطبین فنی و آشنا به حوزه مربوطه است. اما دو بخش چکیده و راه حل برای تمامی مخاطبین است.
  3. برای حفظ امنیتی سیستم های شخصی دستکم خواندن بخش راه حل به تمامی مخاطبین توصیه میشود.
  4. برای اینکه هر مخاطب در کوتاه ترین زمان تشخیص دهد که آیا راهنمایی امنیتی حاضر به کار او می آید یا خیر بهش "سیستمهای تحت تاثیر" در نظر گرفته شده. اگر شما از یکی از این سیستمها و نرم افزارها استفاده میکنید، پس خواندن راهنمایی مربوطه اکیدا به شما توصیه میشود.

اما چند نکته بسیار مهم هم برای متخصصین:

  1. در حال حاضر با توجه به طی دوره آزمایشی سایت عمده راهنماییهای امنیتی منتشر شده معطوف به سیستمهای کاربران خانگی ست. بنابراین این ایراد به ما وارد است که چرا نسبت به شکافهای امنیتی سیستمها خاص واکنشی نشان نمیدهیم. امیدواریم با آغاز به کار رسمی سایت این ایراد به نحو مناسبی مرتفع شود.
  2. باید یادآوری کنیم که سعی ما در زمینه راهنماییهای امنیتی بروز بودن و کارآمدی ست. درین زمینه اگر اشکالی هست (به لحاظ توضیحات فنی یا راه حلها) خوشحال میشویم تا از کمک شما بهره گیریم.

    با تشکر   
تیم
IRCERT