صفحه اول > ابزارها

 

آشنایی با PGP

 

 با استفاده از PGP (Pretty Good Privacy)شما مي‌توانيد محرمانگي پيغامها و فايلهايتان را حفظ کنيد بطوريکه فقط دريافت‌کنندگان مورد نظر شما بتوانند آنها را بخوانند. بعلاوه مي‌توانيد پيامها و فايلهايتان را امضاي ديجيتال کنيد تا دريافت‌کنندگان از تعلق آنها به شما مطمئن شويد. يک پيام امضاءشده، عدم تغيير محتويات آن را نيز تاييد مي‌کند. البته PGP تنها نرم‌افزار ارسال و دريافت ايميلهاي امن نيست اما کاربرد آن در اين زمينه نسبتا زياد است.

PGP براساس رمزنگاري کليد عمومي عمل مي‌کند که در آن از يک جفت کليد براي برقراري ارتباط امن استفاده مي‌شود. براي ارسال ايميل خصوصي به يک نفر، از کپي کليد عمومي آن شخص براي رمزنگاري اطلاعات استفاده مي‌کنيد و به اين ترتيب تنها آن فرد مي‌تواند با استفاده از کليد خصوصي خود ايميل را رمزگشايي کند. بالعکس، چنانچه شخصي بخواهد براي شما ايميل امن ارسال کند، از کليد عمومي شما براي رمز کردن متن نامه استفاده مي‌کند و تنها شماييد که مي‌توانيد آن متن را با استفاده از کليد خصوصي خود رمزگشايي کنيد. بنابراين شما ديگران را از کليد عمومي خودتان مطلع مي‌کنيد اما از کليد خصوصي خودتان، خير!!!

همچنين از کليد خصوصي خود براي امضاي ايميلي که قصد ارسال آنرا داريد استفاده مي‌کنيد. دريافت‌کنندگان مي‌توانند از کليد عمومي شما براي تعيين اينکه آيا واقعا خود شما آن‌را ارسال کرده‌ايد و آيا متن نامه در طول ارسال تغيير نکرده است، استفاده کنند. شما هم براي تاييد امضاي ديگران از کليد عمومي آنها براي رمزگشايي متن دريافت‌شده استفاده مي‌کنيد.

در ادامه به نحوه کار با نرم‌افزار PGP اشاره مي‌شود، با خواندن اين مطلب به سراغ اين نرم‌افزار برويد و سعي کنيد از اين به بعد ايميل‌هاي رمزشده براي ما بفرستيد.

 

۱- PGP  را روي کامپيتور خود نصب کنيد:

با مراجعه به راهنماي نصب PGP که معمولا همراه اين نرم‌افزار است با نحوه نصب آن آشنا خواهيد شد. در صورت نبود اين راهنما، خودتان دست بکار شويد. چندان مشکل نيست.

۲- يک جفت کليد خصوصي و عمومي ايجاد کنيد:

قبل از اينکه بتوانيد استفاده از PGP را آغاز کنيد، نياز به توليد يک جفت کليد داريد. مي‌توانيد اينکار را در طول نصب PGP انجام دهيد يا زمان ديگري که اين نرم‌افزار را اجرا مي‌کنيد. شما به جفت کليد براي موارد زير نياز داريد:

  • رمزنگاري اطلاعات
  • رمزگشايي اطلاعاتي که با کليد شما رمز شده‌اند.
  • امضاء کردن اطلاعات

۳- مبادله کليدهاي عمومي با ديگران:

بعد از اينکه جفت‌کليد را ايجاد کرديد، مي‌توانيد مکاتبه با ديگر استفاده‌کنندگان PGP را آغاز کنيد. شما به يک کپي از کليد عمومي ديگران نياز داريد. کليد عمومي شما بصورت بلوکي از متن است، بنابراين تبادل کليد با شخص ديگر آسان است. مي‌توانيد کليد عمومي خود را در ايميل قرار دهيد، آنرا در فايل کپي کنيد يا آنرا به يک سرويس‌دهنده کليد ارسال کنيد تا هرکسي بتواند به کپي آن در صورت نياز دسترسي داشته باشد. (مراقب باشيد که کليد خصوصي خود را براي ديگران ارسال نکنيد، در ضمن مطمئن باشيد که از کليد عمومي يک نفر نمي‌توان به کليد خصوصي وي پي برد)

۴- از اعتبار کليد عمومي ديگران مطلع شويد:

هنگامي که شما يک کپي از کليد عمومي شخصي را داريد، مي‌توانيد آنرا به جاکليدي خود اضافه کنيد. بعد از آن مي‌توانيد نسبت به تعلق اين کليد به شخص مورد نظر اطمينان حاصل کنيد و اينکه اين کليد تغيير نکرده است. اينکار با مقايسه اثرانگشت (fingerprint) يکتا که در کنار کپي کليد عمومي آن شخص داريد با اثرانگشت کليد اصلي که در اختيار صاحب اصلي کليد است، انجام مي‌پذيرد. هنگامي که مطمئن شديد که کليد عمومي معتبري از آن شخص در اختيار داريد، به آن کليد نشانه معتبر بودن اضافه مي‌کنيد.

۵- امن‌کردن ايميلها و فايلهايتان را آغاز کنيد:

بعد از اينکه جفت کليدهايتان را توليد کرديد و کليدهاي عمومي را مبادله کرديد، مي‌توانيد دست به کار رمزنگاري، امضاء ، رمزگشايي و تاييد ايميلها و فايلها شويد. براي انجام يک عمل PGP بايد فايل يا پيامي را که مي‌خواهيد امن کنيد انتخاب کنيد و سپس عمل مورد نظر خود را «رمزنگاري (Encrypt)، امضاء (Sign) ، رمزگشايي (Decrypt) يا تاييد (Verify) » از طريق منوي PGP انتخاب کنيد. منوهاي PGP از چند طريق در دسترس هستند؛ مثلا در Windows Explorer شما مي‌توانيد روي فايل مورد نظر کليک راست کنيد و سپس عمل مناسب را در قسمت PGP‌ انتخاب کنيد.

۶- فايلهاي مورد نظر را پاک کنيد.

هنگامي که احتياج به پاک کردن دائمي يک فايل داريد، مي‌توانيد با استفاده از ويژگي Wipe اين عمل را انجام دهيد تا مطمئن شويد که فايل قابل بازيابي نيست. فورا در محل ذخيره فايل اطلاعاتي نوشته مي‌شود تا نتوان فايل را با استفاده از نرم‌افزارهاي بازيابي ديسک حاصل کرد.

ضمنا نرم‌افزار PGP به شما امکان رمزکردن، رمزگشايي و ساير اعمال را روي اطلاعاتي که روي clipboard قرار دارد، مي‌دهد. سپس اطلاعات تغييريافته را روي همان clipboard قرار ميدهد. حتما مي‌دانيد که با انتخاب گزينه copy ، متن انتخاب شده به clipboard و با انتخاب گزينه paste متن موجود در clipboard به پنجره فعال شما منتقل مي‌شود.